Noc Bibliotek

W sobotę, 9 czerwca 2018 r. grupa młodzieży z naszej szkoły, z opiekunem Małgorzatą Olszak, uczestniczyła w Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek zorganizowanej przez bibliotekę pedagogiczną w Wejherowie.

 

„Noc” rozpoczęliśmy o godz. 17.00 w siedzibie biblioteki przy ul. Rzeźnickiej 9, po przywitaniu gości, objaśniono zasady edukacyjnej zabawy. Nasza wędrówka pt. „Na pomoc Królewiance”, której pomysł organizatorzy zaczerpnęli z „Życia i przygód Remusa” Aleksandra Majkowskiego, rozpoczęła się od spotkania Remusa i znalezienia w książkach wskazówek do dalszej wędrówki.

 

Aby pójść dalej, musieliśmy śpiewać na kaszubską nutę.  Po drodze spotkaliśmy trzy zniechęcające do działania postacie o imionach: Niewarto, Strach i Trud.  Maszerując po naszym mieście, zdobywaliśmy bursztyny do tiary Królewianki łowiąc ryby, odgadując nazwy ziół, szukając tropów zwierząt, wykonując ćwiczenia fizyczne. Nasi uczniowie  bardzo chwalili niespodziankę, która czekała nas w pierogarni „Masza”, tam lepiliśmy i degustowali pyszne pierogi.

 

Wędrówkę zakończyliśmy na Placu Wejhera składając uroczystą przysięgę przed odnalezioną Królewianką, ślubując być dobrymi ludźmi, szanować język ojczysty, kochać Ojczyznę.

 

Wydarzenie objęło patronatem wejherowskie koło bibliotekarzy szkolnych i pedagogicznych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

 

 

Małgorzata Olszak